Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpěvák Ali Amiri si pustil žilou

9. 1. 2009

Zpěvák Ali Amiri si pustil žilouObrazek

Červený kříž ve středu oficiálně představil kampaň na podporu bezplatného dárcovství krve, kterou vytvořil za bezplatné spolupráce společnosti Comtech. Tvářemi kampaně jsou bez nároku na honorář Eva Čerešňáková1. Česká Vicemiss 2007 Eva Čerešňáková i zpěvák a lékař Ali Amiri. Cílem kampaně je získat nové bezplatné dárce krve, především v řadách mladší generace, kteří by měli nahradit početnou skupinu dárců, kteří v průběhu několika málo let dovrší věku šedesáti let a nebudou moci již krev darovat. V baru Zanzibar se uveřejnění kampaně zúčastnili i prezident ČČK Marek Jukl, ředitel Úřadu ČČK Jiří Procházka a nechyběly ani tváře kampaně Eva Čerešňáková a Ali Amiri.

Mladý zpěvák je lékař, a tak má k dárcovství krve hodně blízko. "Vím, jak je důležité upřímně pomáhat potřebným. Darovat krev je ta nejjednodušší, nejlevnější a na druhou stranu nejdůležitější věc. Krve je opravdu velmi málo a každý dobrovolník je velkoryse vítán," prozradil Amiri.

Na akci byly představeny vizuály kampaně, které má široká veřejnost možnost vidět ve formě plakátů na pronajatých plochách v metru podél eskalátorů, dále uvnitř souprav metra, v tramvajích a médiích partnerů kampaně.

„Vizuály jsou pojaty zajímavou netradiční formou, aby zaujaly širokou veřejnost a zvýšily povědomí o problematice a nutnosti bezplatného dárcovství krve," uvedla modelka Čerešňáková, která se stala také PR manažerkou kampaně.

Z již zrealizovaných akcí v rámci kampaně, stojí za zmínku akce, které probíhají pravidelně ve VFN Na Karlově pod názvem „Darujte krev s Českou Miss a Vicemiss". Mezi zajímavé tváře, které společně s Evou Č. darují krev, patří např. Česká Miss 2007 Lucie Hadašová či Miss ČR 2008 Zuzana Jandová.

Další velká akce na podporu bezplatného dárcovství krve v loňském roce,  tentokrát  celorepubliková, měla název „Jdeme dát krev: policisté - hasiči" a byla slavnostně odstartována ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Hlavními organizátory byl Nezávislý odborový svaz PČR, ČČK, Zdravotní pojišťovna MV ČR a společnosti Nef de Santé. Na tiskové konferenci spojené s touto měsíční odběrovou akcí byl přítomen přímo ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů, kteří taktéž darovali krev.

Více informací o Českém červeném kříži:

Československý červený kříž přišel jako první v roce 1960 lety s myšlenkou bezpříspěvkového dárcovství krve a v  r. 1964 již udělil mnohonásobným bezpříspěvkovým dárcům krve (BDK) první plakety (dnes medaile) prof. Jana Janského, jehož jméno je spjato od r. 1907 s objevením čtvrté krevní skupiny. V současné době patří, dle nové terminologie, bezplatné dárcovství krve, stále k hlavním programovým činnostem Českého červeného kříže, který spolupracuje s transfuzními zařízeními při náboru BDK, při propagaci bezplatného dárcovství a zajišťuje komplexně oceňování bezplatných dárců krve. Důvodem k celosvětovému prosazování právě bezplatného dárcovství je snaha o maximální bezpečnost transfuzního přípravku. Dárcovství založené jen na morální motivaci, tedy dárcovství v pravém slova smyslu, snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu či chování, zatímco v případě poskytnutí krve a její složky za peníze je situace opačná. Od roku 1993 do konce roku 2008 udělil ČČK celkem 444 Zlatých křížů 1. třídy, 1 327 Zlatých křížů 2. třídy a 6 082 Zlatých křížů 3. třídy. Na transfuzních odděleních bylo v roce 2008 provedeno 403 200 bezplatných odběrů plné krve, což je 181 440 litrů. Dále bylo provedeno 105 700 plasmaferéz, z toho 94 % bezplatných. V přepočtu na litry bylo odebráno 68 705 litrů plasmy.